پرینت

دانلود سمینار کارشناسی ارشد مهندسی برق کنترل

نوشته شده توسط مجتبی آیتی نیا. منتشر شده در سیستم‌های کنترلی

دانلود سمینار کارشناسی ارشد مهندسی برق کنترل

 

تئوری آشوب و کاربردهای آن

اولین آزمایش واقعی در زمینه آشوب توسط یک هواشناس به نام ادوارد لورنز انجام شد. در سال ۱٩۶٠، وی روی یک مسئله پیش بینی وضع هوا کار می کرد. او جهت سادگی محاسبات اعداد بدست آمده از دنباله را گرد کرده و در دنباله به کار می برد. هر بار که این عملیات را انجام می داد، عدد بدست آمده کاملاً متفاوت بود و دنباله به سمت واگرایی پیش می رفت. لورنز اشکال کار را در گرد کردن اعداد یافت و اثبات کرد که تغییر بسیار کوچک در شرایط اولیه باعث تغییرات بسیار گسترده در آینده خواهد شد. و درواقع یک گردباد که قرار بود سواحل اندونزی را تخریب کند، هیچ وقت اتفاق نمی افتد و یا ممکن است، گردبادی که اصلا قرار نبود اتفاق بیفتد، رخ دهد.

تئوری آشوب یا نظریه بی‌نظمی‌ها به مطالعه سیستم‌های دینامیکی آشوب‌ناک می‌پردازد. سیستم‌های آشوب‌ناک، گونه‌ای از سیستم‌های دینامیکی غیرخطی هستند که نسبت به شرایط اولیه‌شان حساسیت بسیار بالایی از خود نشان می‌دهند. تغییری اندک در شرایط اولیه چنین سیستم‌هایی باعث تغییرات بسیار در آینده خواهد شد. این پدیده در نظریه آشوب به اثر پروانه‌ای مشهور است. رفتار سیستم‌های آشوب‌ناک به ظاهر تصادفی می‌نماید. با این‌حال هیچ لزومی به وجود عنصر تصادف در ایجاد رفتار آشوبی نیست و سیستم‌های دینامیکی معین(deterministic) نیز می‌توانند رفتار آشوب‌ناک از خود نشان دهند(وجه تمایز سیستم‌های آشوبی و تصادفی).

 

فایل دریافتی شامل فایل PowerPoint(بصورت اسلاید و قابل ویرایش) و فایل های برنامه matlab می باشد.

کلمات کلیدی: تئوری آشوب، پایداری لیاپانوف، نمودار تار عنکبوت، نمودار دوشاخگی، جاذب های عجیب، فرکتال، اثر پروانه ای، نقطه تعادل، ماتریس ژاکوبین، سیستم آشوبی لورنز، سیستم آشوبی چن، سیستم آشوبی لو، سیستم آشوبی چوا، نگاشت لجستیک، کنترل آشوب، پادکنترل آشوب، همزمان سازی سیستم های آشوبی

قیمت: 90000 تومان

توجه: دریافت پروژه به صورت خودکار پس از پرداخت وجه انجام می شود.

مهم: جهت پرداخت روی تصویر زیر کلیک کنید: